کانون فرهنگی و هنری محمد رسول الله (ص)

تیم فضای مجازی قافله سمنان

درباره من
تیم فضای مجازی قافله سمنان
برچسب ها
آرشيو
نويسنده :قرارگاه لاله های زهرایی
تاريخ: چهارشنبه, مرداد 18, 1396 ساعت: 12:51 قبل‏ازظهر

به گزارش خبرنگار مرآت،  17 مردادماه که به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است بهانه خوبی است تا به سراغ هم صنفی هایمان برویم و این بار از حال و روز خودشان خبر بگیریم.

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان نیز به سراغ عصمت و اعظم سالار دو خواهر خبرنگار سرشناسی که هریک از آنها سابقه درخشانی در عرصه خبری استان دارند رفته است.

خواهران سالار در آستانه روز خبرنگار با حضور در دفتر شبکه اطلاع رسانی مرآت پاسخگوی سوالات خبرنگار این شبکه بودند.

عصمت و اعظم که 4 سال تفاوت سنی باهمدیگر دارند کار خبری خود را باهم از سال 82 آغاز کرده و هم اکنون  نیز به عنوان خبرنگار در خبرگزاری شبستان و مهر قلم می زنند.

202

مرآت- معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید کار خبرنگاری را از چه زمانی و از کجا شروع کردید؟

عصمت سالار متولد 62 هستم که کار خبری را از سال 82 با باشگاه خبرنگاران جوان شروع کردم.

با رسانه های زیادی کار کردم اما بیشترین همکاری در سمت های دبیر خبر، خبرنگار و گزارشگر را با باشگاه خبرنگاران تا سال 90 داشتم.

با هفته نامه وزین به مدت  4 ماه، با روزنامه ایران از  سال 87 تا90 ، با خبرگزاری مهر از سال 89 تا 93 و با خبرگزاری   شبستان از سال 93 تاکنون همکاری می کنم.

اعظم سالار متولد 66 هستم که با خواهرم از سال 82 با باشگاه خبرنگاران کار خبری را آغاز کردیم.

در آن زمان که باشگاه خبرنگاران برای اولین بار دوزه گذاشته بود من به عنوان کوچکترین خبرنگار در آن دوره بودم.

برای نشریات مختلفی مطلب می نوشتم که با هفته نامه همنظر از سال 84  تا 86 و بعد از آن نیز  با ماه نامه کومشه، ویژه نامه ایران زمین و ماه نامه چنته  همکاری داشته ام.

کار خبری در خبرگزاری مهر را از سال 89 شروع کردم و درحال حاضر نیز با آنها همکاری دارم.

با اداره فرهنگ و ارشاد همکاری بسیاری کردم و در اکثر جشنواره هایی که از سوی این اداره کل برگزار شد حضور داشتم و بیشتر بولتن خبری آنها را قلم می زدم.

مرآت- چه شد که شغل خبرنگاری را انتخاب کردید؟

عصمت- سال 82 دانشگاه قبول شدم که در آن زمان اعظم دبیرستانی بود زیر نویسی به این عنوان "جذب خبرنگار در دوره آموزشی باشگاه خبرنگاران" از تلویزیون پخش شد.

که من و خواهرم برای گذراندن تابستان در این دوره ثبت نام کردیم در ابتدا علاقه ای در کار نبود و 4 ماه دوره آموزشی طول کشید و بعد از دوره آزمون گرفتند و کسانی که حد نصاب نمره را می گرفتند با باشگاه خبرنگاران به صورت افتخاری می توانستند همکاری کنند که من و اعظم چندسالی به عنوان خبرنگار در این باشگاه فعالیت کردیم.

مرآت- در این 14 سال موفقیتی هم کسب کردید؟

اعظم- در ادارات مختلف به عنوان خبرنگار نمونه شناخته شدم  و  در سال 87 در نخستین جشنواره  منطقه کویری که در استان سمنان برگزار شد و 8 استان شرکت کرده بودند، مقام برتر را کسب کردم.

عصمت- مقام کشوری نداشتم اما در سطح استان در جشنواره هایی که از سوی نیروی انتظامی و اوقاف برگزار شد، مقام آوردم.

مرآت- از این حرفه راضی هستید؟

اعظم- حرفه خبرنگاری حرفه ای است که هرکس آن را انتخاب می کند باید به آن علاقمند باشد شاید بعضی ها وقتی از بیرون به خبر نگاه می کنند، درک نمی کنند که این خبر چه سختی هایی داشته تا تهیه شود چون مخاطبین فقط خبر را می خوانند.

من با علاقه کار می کنم و راضی هستم اما از نظر درآمدی نمی توان خبرنگاری را شغل محسوب کرد مگر اینکه یک فرد با علاقه در این کار فعالیت کند.

عصمت- در ابتدا که کار خبر را آغاز کردم علاقه ای نداشتم ولی امروز به کارم عشق می ورزم و تا دو سال گذشته که حق التحریری بودم حقوق اندکی دریافت می کردم.

مرآت- برای افرادی که به تازگی قصد ورود به این حرفه را دارند، چه توصیه ای دارید ؟

اعظم-  کسی که می خواهد وارد این حرفه شود باید در خصوص آن آگاهی داشته باشد و با علاقه وارد شود و تنها چیزی که خبرنگار را می تواند در این حرفه نگه دارد عشق است.

مرآت- بنظر شما حقوق خبرنگاری امروز کفاف یک زندگی را می‌دهد؟

اعظم- حقوق خبرنگاران کفاف زندگی را نمی دهد. در استان خبرنگار ان محدودی هستند که حقوق ثابت دریافت می کنند برخی ها هم قراردادی و مابقی حق الزحمه ای هستند که حق الزحمه ای ها نمی توانند خبرنگاری را شغل محسوب کنند.

عصمت- خبرنگاران حق الزحمه ای درآمد چندانی ندارند و اگر به این افراد به گونه ای حقوق دهند که معیشت خود را بگذرانند می توانند بهتر کار کنند.

مرآت- اولین حقوقی که دریافت کردید چند بود؟ در حال حاضر از حقوقتان راضی هستید؟

عصمت-  2 سال اول دستمزد دریافت نکردیم و سال 84 باهمدیگر 20 هزار تومان حقوق گرفتیم وسال های بعد نیز حقوق کم دریافت می کردیم

بنده که از سال 87 در سایت سمان عضو شدم و حقوق حق التحریری دریافت می کردم و بیمه هم بودم و دوسالی است که قراردادی شدم و طبق قانون کار حقوق دریافت می کنم.

اعظم- تا سال 94 به صورت حق الزحمه ای، حقوق ناچیزی دریافت می کردم و حقوق ثابت نداشتم از سال 94 کارمند اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان شدم و در کنار آن به صورت حق الزحمه ای دارم در مهر کار می کنم.

مرآت- سال 82 که کار خبر را شروع کردید وضعیت استان چگونه بود؟

اعظم- زمانی که در سال 82 خبرنگار شدیم شرایط سختی بود چراکه در آن زمان در سمنان کسی خبر را نمی شناخت اولین گروهی بودیم که باشگاه آموزش گذاشته بود.

حتی آن دوران  روابط عمومی ها نمی دانستند خبر چیست و باید به صورت حضوری به ادارات می رفتیم و به آنها درخصوص تنظیم خبر و... می گفتیم و در حال حاضر روابط عمومی ها جایگاه خود را پیدا کردند و فعالانه کار می کنند و و حتی سوژه هم می دهند.

عصمت- در سالی که کارمان را شروع کردیم از صبح تا 8 شب دنبال خبر بودیم و اکثرا بعدظهر ها خبرها را می گرفتیم و بعد تنظیم می کردیم.

مرآت- تا حالا شده در نشستی یا همایشی حضور پیدا نکنید و یکی از شما برود و خبر را در اختیار هم قرار دهید؟

عصمت- گاهی اوقات پیش آمده که دو جلسه با هم برگزار شود و هر کدام یک جلسه را پوشش می دهیم و متن خام را در اختیار هم می گذاریم و بعد هر کدام به قلم خودمان آن را تنظیم می کنیم.

مرآت- فضای رسانه ای استان در حال حاضر چگونه است؟

اعظم- فضای رسانه ای نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و مسئولین الان متوجه شدن که اگر اطلاع رسانی نباشد کار آنها دیده نمی شود و خیلی وقت ها شده که خود مسئولین به سراغ خبرنگاران می آیند و سوژه در اختیار آنها قرار می دهند.

خبرنگاران کم هستند، کمبودها باعث شده است افراد نتوانند در حوزه تخصصی کار کنند و در حال حاضر در سمنان گزارش نویس خیلی کم داریم آنچه که گزارش تاثیر گذار است خبر تاثیر آنچنانی ندارد.

باید خبرنگار، گزارش نویس، سردبیر و... تفکیک شوند چراکه آموزش ها متفاوت است، در استان سمنان قرار بود کمیته ای گذاشته شود که خبرنگاران تفکیک و ساماندهی شوند که تاکنون این امر صورت نگرفته است.

قرار نیست از همه جا تعریف کنیم همانطور که مسئولان از خبرنگاران انتظار دارند تا از آنها گفته شود مخاطبان هم انتظار

دارند مشکلاتشان گفته شود اگر مطلبی را بیان می کنیم قصد ما تخریب نیست و فقط بخاطر رفع آن مشکل است.

مدیران استان در چند سال اخیر انتقاد پذیر شده اند اما باید نکاتی بیان شود تا مدیران به مشکلات پی ببرند.

عصمت- در سمنان بیشتر از خبرنگار، خبرنویس داریم چراکه در سطح استان دوره های آموزشی خیلی کم برگزار می شود که اگر دوره های آموزشی باشد باعث می شود که بهتر کار کنند.

کار خبر یک کار تخصصی است که متاسفانه در استان ساماندهی ضعیف می باشد و خیلی از خبرنگاران هستند بدون هیچ آموزشی وارد این عرصه می شوند.

مرآت- سیاست های کلی دولت در رابطه با خبرنگاران از نظر شما چگونه است ؟

عصمت- وضعیت خبرنگاران نسبت به گذشته بهتر شده است اما ساماندهی نیستند این بدترین مشکل است.

در این چند سال حرفهایی زده شد و کارهایی می خواهند انجام دهند اما در حد حرف است سایت سمان خیلی زحمت کشیدیم اما ماندگار نشد الان باز خانه مطبوعات را مدنظر دارند.

بهترین حمایت از خبرنگاران ساماندهی شدن آنها است که با این کار حق الزحمه، بیمه و مسکن و.. آن فراهم خواهد شد.

انتظار این است که در استخدامی ها نیز خبرنگاری و راوبط عمومی ها قید شود.

اعظم- حمایت ها بهتر از قبل شده اما نه هنوز جای کار کردن دارد همانطور که چندین سال در مراسمات مختلف مشکلات خبرنگاران نوشته شد اما متاسفانه به آنها رسیدگی نکردند.

بیمه، معیشت و حقوق خبرنگاران مشکل دارد اما از سوی مسئولان رسیدگی نمی شود.

مرآت- آیا گزارشی تهیه کردید که بازخورد مثبتی داشته باشد و باعث حل مشکلی شود؟

اعظم- کار گزارش نویسی را خیلی دوست دارم و تاکنون گزارشاتم یک طرفه نبوده و همه بازخورد مثبت داشته است.

گزارشی از نابینا گرفته بودم که آخر صحبت ها تشکر فراوان کرد و گفت خوب است که هنوز افرادی هستند که به سراغ ما می آیند شاید دیگر مسئولین نتوانند برای ما کاری کنند اما به بچه هایمان رسیدگی می کنند.

عصمت- در یک برهه که می خواستند در جنگل ابر، جاده سازی کنند با نوشتن گزارش های متعدد توانستیم جنگل را نجات دهیم.

مرآت- تلخترین و شیرین ترین روز خبری شما؟

عصمت- تلخترین روز خبریم روزی بود که یکی از همکارانم بر اثر سانحه تصادف فوت کرد.

شیرین ترین روز خبری نیز سفر رهبری در سال 85 بود که خبرنگاران را تفکیک کردند که در جلسات حضور یابند که من در دیدار با نخبگان حضور یافتم و از نزدیک حضرت آقا را زیارت کردم.

اعظم- لحظه به لحظه حرفه خبرنگاری خاطره است تلخترین خاطره مرگ همکارانم و نتیجه ندادن برخی از گزارشاتم بود.

سفرمعنوی به مکه شیرین ترین خاطره روزهای خبری من بود، در نشست خبری با مدیرکل حج و زیارت زمان قرار شد قرعه کشی شود و خبرنگاران به ترتیب به حج اعزام شوند که در خردادماه قرار بود خانواده ام به حج بروند که در آن نشست خبرنگاران تصمیم گرفتند بدون قرعه کشی من به حج بروم که مشکلاتی پیش آمد و در آخرین روز به من اعلام کردند که می توانید بروید.

 

مرآت- در این چند سال بنظر شما عملکرد خانه مطبوعات چگونه بوده است؟

عصمت- خانه مطبوعات در چند سال اخیر بازدهی نداشته است، شاید می خواستند کاری کنند ولی انجام ندادند.

با انتخابات جدید و ورود تیم جدید انشاالله دغدغه بیشتری نسبت به رفع مشکلات داشته باشند

اعظم- خانه مطبوعات باید بیشتر از این کار کند چراکه خبرنگاران به اسم نمی خواهند صنفی داشته باشند اگر قرار است صنفی باشد باید کارایی داشته باشد

مرآت- بنظر شما جشن روز خبرنگار در شان خبرنگاران برگزار می شود؟

عصمت- خانه مطبوعات هرساله به مناسبت روز خبرنگار جشن هایی می گیرد اما بهتر می تواند برگزار کند.

روز خبرنگار برای خبرنگار است باید خودش سوژه شود و منوط به سخنرانی نباید باشد چراکه مسئولان فقط شعار می دهند و عمل نمی کنند.

مرآت- نظر شما درخصوص فعالیت های مرآت چیست؟

اعظم- مرآت تنها پایگاه خبری استان است  که تمامی خبرش بروز می باشد.

این پایگاه خبری  در انعکاس خبر به خوبی عمل می کنند و با تلاش هایی که خبرنگاران مرآت دارند شاید وضعیتش در سطح استان بهتر هم شود.

عصمت- این پایگاه خبری بی طرف است و بارها دیده شده که  در مرآت هم از مشکلات مردمی گفته شده و هم مسئولان را مورد نقد قرار داده است.

این پایگاه خبری خبرنگاران دست به قلمی دارد و امیدواریم موفقیتشان روز افزون شود.

و حرف آخر

عصمت- روز خبرنگار را به همه همکارانم تبریک عرض می کنم امیدوارم بتوانند با قلم خودشان وضعیت استان را ارتقا بخشند.

اعظم- دستمریزاد می گویم به تمامی فعالان رسانه ای و تبریک می گویم روز خبرنگار را چراکه کار خبرنگاری خیلی سخت است و انتظار می رود که خبرنگاران همانطور که همدل بودند در آینده با وحدت در برنامه های دیگر فعالیت خودشان ادامه دهند.

موضوع: <%Category%> ,
برچسب‌ها: <-TagName->

ابزارک هاي وبلاگ